Päev 30. Leotamine, idandamine ja armasta oma vaenlast

Käib asja juurde panna kruubid, herned, oad eelmine õhtu enne kokkamist vette likku. Arvasin et selleks et nad kiiremini ära keeks. Seda ka. Selgub, et sellel targal kombel on palju sügavam põhjus.
  • Et pähklid, seemned, tera- ja kaunviljad suudaksid säilitada oma eluvõime, on need viljad enesekaitseks varustatud ensüümi inhibiitorite ja antitoitainetega. Antitoitained nagu fütaadid (fütiinhape), polüfenoolid (tanniinid) ning goitrogeenid (kilpnäärme tööd ja joodi omastamist takistavad ühendid) takistavad organismis mineraalide imendumist. Näiteks seostub teraviljas olev fütiinhape innukalt tsingi, raua, kaltsiumi, magneesiumi ja niatsiini ehk vitamiin B3-ga, pakkides need sadestuvateks, imendamatuteks ning mitte-biosaadavateks ühenditeks. 
  • Erinevad oad, läätsed, kikerherned ja herned on suurepärased taimse valgu, raua, tsingi, magneesiumi ja vajaliku aminohappe lüsiini allikad. Kahjuks on nende tarvitamine siiski paljudele vastumeelne, kuna inimesed on peale kaunviljade söömist hädas gaaside ja puhitusega. Kaunvilja pelgavatele inimestele võib tulla kasuks teadmine, et leotatud ja seejärel keedetud kaunviljad reeglina kõhuprobleeme ja gaase ei tekita. Ühtlasi väheneb tunduvalt ka kaunviljade keetmisele kuluv aeg. Loe tervet artiklit

Tavaliselt soovitatakse pähkleid, seemneid ja teravilju leotada soojas vees, õunaäädika või sidrunimahlaga pisut happeliseks muudetud vees või soolvees (umbes 1 spl meresoola nelja tassi pähklite kohta) umbes 7–24 tundi. Siit leiad listi kui kaua midagi leotama peaks. Leotamiseks sobib ka Tiibeti piimaseenest tehtud juustust järele jäänud vedelik.

Idandatud mungaoad
Idandamine on leotamise järgmine samm. Leotatud vilja, kaunvilja tuleb veel keeta. Idandatult on nad värskelt söödavad.

Idandamine. Retsept

Kõigepealt leotan. Leotamisel vahetan ubadel ka paar korda vett. Kui oad on ligunenud terve öö (või kauem) valan vee ära. Nüüd hakkan idandama. Täpsed juhtnöörid leiad siit.
Mina tegin nii. Ligunenud oad purki. Peale umbes 2 spl. vett. Purgi katsin salvrätiga kinni. Kahe päeva pärast jõudsin koju tagasi ja umbadest olid saanud kullesed. Nii arvasid mu lapsed.
Hea kasutada snäkina. Toitude peal. Salatis.

Luuka evangeelium 22. ptk. Armasta oma vaenlast

  • Kui Jeesus alles rääkis, tuli rahvahulk, keda juhtis Juudas, üks neist kaheteistkümnest. Ta astus Jeesuse juurde, et talle suud anda. Jeesus aga ütles talle: „Juudas, kas sa annad Inimesepoja suudlusega ära?” Kui tema ümber olijad nägid, mis toimub, küsisid nad: „Isand, kas me peaksime mõõga tõmbama?” Üks neist lõigi ülempreestri orja, raiudes sel parema kõrva ära. Kuid Jeesus ütles: „Aitab!”, puudutas orja kõrva ja tegi ta terveks.
Jeesus polnud õpetaja. Õpetja kes ütleb: "tehke mu sõnade, mitte tegude järgi" Mis ta ütles, ta tegi. Luuka evangeeliumi alguses Jeesus õpetab: "Ma ütlen teile, kes kuulete: Armastage oma vaenlasi, tehke head neile, kes teid vihkavad," Lk 6:27 Oma elu viimasel päeval rakendab ta need sõnad. Hetkel kui võiks karta. Mõelda endale, Pageda hirmu valda. Anda järgi lootusetusele. Kaotada kontroll. Ei. Jeesus polnud lihtsalt õpetaja. Ta elas oma sõnade järgi. Kohtles kõiki ühte moodi. Sõpra. Vaenlast. Tundmatut. Sest kes on sõber? Kes on vaenlane? Me kõik teeme vigu. Olles oma lähedastele kord sõber. Kord vaeenlane. Nagu Juudas. Sõbrast oli saanud vaenlane. Sellepärast tahan näha iga vaenlase taga sõpra. Sest olen olnud oma sõpradele tihti vaenlane. Olla valmis et sõber võib olla vaenlane. Või vähemalt võib see mulle nii tunduda.

Kommentaarid